Skip to main content

Jedinečná výstava LockFest v České republice/span>

O víkendu ve dnech 22. – 23. září 2018 se konal již třetí ročník mezinárodní zámkařské výstavy LockFest 2018 a my měli možnost být její součástí již v prvopočátku plánování, organizování a realizace.
Mezinárodní výstava LockFest je určená nejen odborníkům z oblasti zámkařského průmyslu, ale i široké veřejnosti, zástupcům bytových družstev a správcům bytových domů, kteří mohou na jednom místě získat přehled o současném vývoji v oblasti bezpečnostních technologií, zabezpečení bytů, domů nebo automobilů. Pro širokou veřejnost byly připraveny různé semináře a prezentace, jak dostatečně zajistit svůj majetek. Pro odborníky z oboru, zámkaře a klíčaře byla připravena různá školení z oblasti nouzového otevírání. Pro zástupce bezpečnostních složek, IZS a státní správu byla připravena speciální školení.

Nalezli jste nás na stánku číslo 16 (Locksmith.CZ), mimo jiné Locksmih.CZ spadá do European Lockmaster Group, kde v sousedících stáncích byly společnosti ze skupiny jako Adbar Electronic Key, Wendt nebo Abrites. Protože jsme členy Asociace českých lockpickerů (ACL) podíleli jsme se na přípravě tréninkového prostoru pro veřejnost, příznivce lockpickingu či začínající lockpickery. Náš tým ACL zasvětil všechny zúčastněné do tajemství lockpickingu, každý si mohl lockpicking vyzkoušet na vlastní kůži – otevřít cylindrickou vložku, visací zámek nebo rovnou i dveře bez použití násilí, ale pouze metodou planžetování. Součástí tohoto prostoru byla i projekce kvízů ve dvojjazyčném provedení – 12 okruhů po 10 otázkách.

Vývojový tým ACL představil přístroj, který otevře trezorový zámek a jiné zámky. Tento přístroj můžeme znát pod svým pravým jménem – Robot Dobot. Dobot Magician je supermoderní multifunkční stolní robot oceněný CES 2018 Innovation Award a iF Design Award 2018. Jeho vysoká přesnost a vyměnitelné efektory umožňují například psaní a kreslení, gravírování laserem a 3D tisk. Vývojový tým rozšířil a zkoumal využití tohoto systému pro různé činnosti užitečné pro profesionální zámečníky/zámkaře i specialisty na trezory jako planžetování a dekódování zámků, vypalování loga či jiných informací na nástroje a reklamní předměty nebo 3D tisk klíčů a jiných nástrojů. Na LockFestu 2018 se představilo rozšíření pro otevírání mechanických kombinačních zámků metodou efektivního testování všech možných kombinací. Výhody tohoto systému oproti nejlepším nástrojům na trhu jsou, že dokáže otevřít i trezory, které jiné systémy ne. Jeho předností je vyšší spolehlivost při vysoké rychlosti a nižší cena. Tento projekt byl představen i v rámci školení a seminářů v sobotu a v neděli u semináře (prezentace) dekodérů pro nedestruktivní otevírání trezorových zámků. Jednalo se o dekodéry předního českého výrobce pro zámky Mauer 74040 – 73042, Mauer 71111, Stuv 4.19.92, Cawi Wittcopp Optima 2648 a stavěcí klíč pro Secu 1000. V neděli se pokračovalo, ale byl menší počet návštěvníků než v předchozím dnu. V pravé poledne jsme měli připravenou přednášku (seminář) na téma „Lockpicking jako umění, kdy se otevírá zámek bez klíče.“ Tato přednáška přinesla ucelený úvod do oblasti nedestruktivního otevírání zámků. Účastníci se dozvěděli, co to vlastně lockpicking je, kdo a jak jej provozuje v ČR i ve světě. Nebyl opomenut ani etický kodex, díky kterému může být lockpicking provozován jako koníček/sport, aby nepředstavoval bezpečnostní riziko, ale naopak – vedl k pokroku ve vývoji lepších zámkových systémů. Hlavním zaměřením přednášky byly principy fungování nejčastějších typů mechanických zámků. Přednášející vysvětlil různé slabiny systémů, jak je možné je nedestruktivním způsobem otevřít. Přednáška byla zaměřena především na otevírání pomocí planžet, které jsou hlavní disciplínou sportovního lockpickingu.

Nesmíme zapomenout ani připomenout, že hlavními partnery veletrhu byly společnosti European Lockmaster Group, EVVA, dormakaba a ADBAR electonic key, partnery veletrhu byly firmy FAB ASSA ABLOY, MUL-T-LOCK, TOKOZ, ROSTEX,  Viro, Hotel Thermal, Hasičský záchranný sbor České republiky,  Asociace českých lockpickerů, ČVUT v Praze FIT, Cech mechanických zámkových systémů, Trezor Test a to vše pod záštitou Karlovarského kraje.

Leave a Reply